AME15-12S277PEVZ — POWER SUPPLY, AC-DC, 12V, 1.25A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AME15-12S277PEVZ
POWER SUPPLY, AC-DC, 12V, 1.25A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Power S; POWER SUPPLY, AC-DC, 12V, 1.25A; Power Supply Applications:ITE; No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:15W; Output Voltage - Output 1:12V; Output Current - Output 1:1.25A; Out
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Depth: 62mm
  • Width: 45mm
  • Height: 22.5mm
  • Product Range: AME15-277PEVZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 15W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 1.25A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12V