AME10-5SVZ — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 10 W, 5 VDC, 2 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AME10-5SVZ
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 10 W, 5 VDC, 2 A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Depth: 55mm
  • Width: 45mm
  • Height: 21mm
  • Product Range: AME10-VZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 10W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 2A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 5VDC