AKM36US12C2 — AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 36 W, 12 VDC, 3 A
Illustrative purposes only
AKM36US12C2
AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 36 W, 12 VDC, 3 A
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:36W; Output Voltage - Output 1:12V; Output Current - Output 1:3A; Output Voltage - O; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Plug Type: IEC 60320 C8
  • Product Range: AKM36 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm x 11mm
  • Output Power Max: 36W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 90V
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 3A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC