AIKQ200N75CP2XKSA1 — IGBT, EDT2, 200 A, 1.3 V, 1.071 kW, 750 V, TO-247 Plus, 3 Pins
Illustrative purposes only
AIKQ200N75CP2XKSA1
IGBT, EDT2, 200 A, 1.3 V, 1.071 kW, 750 V, TO-247 Plus, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Power Dissipation: 1.071kW
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-247 Plus
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 200A
  • Collector Emitter Voltage Max: 750V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.3V