AIF42BAC-01N — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 504 W, 12 VDC, 42 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AIF42BAC-01N
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 504 W, 12 VDC, 42 A
  • Manufacturer: ARTESYN / ADVANCED ENERGY
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Depth: 116.84mm
  • Width: 60.96mm
  • Height: 13.95mm
  • Product Range: AIF500-ACDC Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 504W
  • Input Voltage VAC: 100V AC to 240V AC
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 42A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC