AIDW30S65C5XKSA1 — Silicon Carbide Schottky Diode, CoolSiC 5G 650V, Single, 650 V, 30 A, 43 nC, TO-247
Illustrative purposes only
AIDW30S65C5XKSA1
Silicon Carbide Schottky Diode, CoolSiC 5G 650V, Single, 650 V, 30 A, 43 nC, TO-247
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Silicon Carbide Schottky Diodes
  • Product Range:CoolSiC 5G 650V Series; Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:650V; Continuous Forward Current If:30A; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: CoolSiC 5G 650V
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-247
  • Diode Configuration: Single
  • Average Forward Current: 30A
  • Total Capacitive Charge: 43nC
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V