AIDW10S65C5XKSA1 — Silicon Carbide Schottky Diode, CoolSiC 5G 650V, Single, 650 V, 10 A, 15 nC, TO-247
Illustrative purposes only
AIDW10S65C5XKSA1
Silicon Carbide Schottky Diode, CoolSiC 5G 650V, Single, 650 V, 10 A, 15 nC, TO-247
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Silicon Carbide Schottky Diodes
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: CoolSiC 5G 650V
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-247
  • Diode Configuration: Single
  • Average Forward Current: 10A
  • Total Capacitive Charge: 15nC
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V