AFM60US18. — AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 60 W, 18 VDC, 3.34 A
Illustrative purposes only
AFM60US18.
AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 60 W, 18 VDC, 3.34 A
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:60W; Output Voltage - Output 1:18V; Output Current - Output 1:3.34A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Connect
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Plug Type: Mains Plug Sold Separately
  • Product Range: AFM Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm x 11mm
  • Output Power Max: 60W
  • Input Voltage VAC: 80V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 80V
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 3.34A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 18VDC