AEL80US24 — AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 80 W, 24 VDC, 3.33 A
Illustrative purposes only
AEL80US24
AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 80 W, 24 VDC, 3.33 A
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:80W; Output Voltage - Output 1:24V; Output Current - Output 1:3.33A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Connector:5 Way Min
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Plug Type: Mains Plug Sold Separately
  • Product Range: AEL80 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: 5 Way Mini DIN
  • Output Power Max: 80W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 90V
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 3.33A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 24VDC