AEJ50US12 — AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 50 W, 12 VDC, 4.2 A
Illustrative purposes only
AEJ50US12
AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 50 W, 12 VDC, 4.2 A
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • SVHC: No SVHC (14-Jun-2023)
  • Plug Type: -
  • Product Range: AEJ50 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Right Angle Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm
  • Output Power Max: 50W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 4.2A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC