AEB70US24 — AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 72 W, 24 VDC, 3 A
Illustrative purposes only
AEB70US24
AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 72 W, 24 VDC, 3 A
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:72W; Output Voltage - Output 1:24V; Output Current - Output 1:3A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Connector:Barre
  • SVHC: No SVHC (16-Jul-2019)
  • Plug Type: Mains Plug Sold Separately
  • Product Range: AEB Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm x 12mm
  • Output Power Max: 72W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 90V
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 3A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 24VDC