AEB70US19 — AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 72 W, 19 VDC, 3.7 A
Illustrative purposes only
AEB70US19
AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 72 W, 19 VDC, 3.7 A
  • Product Range: AEB70 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm x 12mm
  • Output Power Max: 72W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 90V
  • Power Supply Approvals: ITE
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 3.7A
  • Output Voltage - Output 1: 19VDC