A768KE107M1VLAS036 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 100 µF, 35 V, Radial Can - SMD, 0.036 ohm
Illustrative purposes only
A768KE107M1VLAS036
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 100 µF, 35 V, Radial Can - SMD, 0.036 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.036ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 100µF
  • Voltage(DC): 35V
  • Product Range: A768 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 6.7mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 1.4A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C