A767MU107M1HLAE027 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 100 µF, 50 V, Radial Can - SMD, 0.027 ohm
Illustrative purposes only
A767MU107M1HLAE027
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 100 µF, 50 V, Radial Can - SMD, 0.027 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:100µF; Voltage Rating:50V; AE Capacitor Case:Radial Can - SMD; Product Range:A767 Series; ESR:0.027ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operat
  • ESR: 0.027ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 100µF
  • Voltage(DC): 50V
  • Product Range: A767 Series
  • Product Width: 10.3mm
  • Product Height: 12.6mm
  • Product Length: 10.3mm
  • Ripple Current: 2.5A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C