A766KS277M1CLAE014 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 270 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.014 ohm
Illustrative purposes only
A766KS277M1CLAE014
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 270 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.014 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.014ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 270µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: A766 Series
  • Product Width: 8.3mm
  • Product Height: 12.2mm
  • Product Length: 8.3mm
  • Ripple Current: 4.35A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C