A766KE106M1ELAE060 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 10 µF, 25 V, Radial Can - SMD, 0.06 ohm
Illustrative purposes only
A766KE106M1ELAE060
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 10 µF, 25 V, Radial Can - SMD, 0.06 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.06ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 25V
  • Product Range: A766 Series
  • Product Width: 8.3mm
  • Product Height: 6.7mm
  • Product Length: 8.3mm
  • Ripple Current: 1.5A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C