A765MU108M1CLAE018 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.018 ohm
Illustrative purposes only
A765MU108M1CLAE018
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.018 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:1000µF; Voltage Rating:16V; AE Capacitor Case:Radial Can - SMD; Product Range:A765 Series; ESR:0.018ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Oper
  • ESR: 0.018ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 1000µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: A765 Series
  • Product Width: 10.3mm
  • Product Height: 12.6mm
  • Product Length: 10.3mm
  • Ripple Current: 4.3A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C