A765KN158M0ELAE010 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1500 µF, 2.5 V, Radial Can - SMD, 0.01 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
A765KN158M0ELAE010
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1500 µF, 2.5 V, Radial Can - SMD, 0.01 ohm
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance: 1500µF
  • Voltage(DC): 2.5V
  • Product Range: A765 Series
  • Product Width: 8.3mm
  • Product Height: 9.7mm
  • Product Length: 8.3mm
  • Ripple Current: 3.4A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C