A765KN128M0ELAE012 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1200 µF, 2.5 V, Radial Can - SMD, 0.012 ohm
Illustrative purposes only
A765KN128M0ELAE012
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1200 µF, 2.5 V, Radial Can - SMD, 0.012 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.012ohm
  • Capacitance: 1200µF
  • Series Name: A765
  • Voltage(DC): 2.5V
  • Product Range: A765 Series
  • Product Height: 9.7mm
  • Ripple Current: 5.1A
  • Product Diameter: 8mm
  • AE Capacitor Case: Radial Can - SMD
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C