A765EG337M0JLAE017 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 330 µF, 6.3 V, Radial Can - SMD, 0.017 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
A765EG337M0JLAE017
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 330 µF, 6.3 V, Radial Can - SMD, 0.017 ohm
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.017ohm
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Capacitance: 330µF
  • Voltage(DC): 6.3V
  • Product Range: A765 Series
  • Product Width: 6.6mm
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: 6.6mm
  • Ripple Current: 2.57A
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C