A765EB157M1ALAE022 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 10 V, Radial Can - SMD, 0.022 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
A765EB157M1ALAE022
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 10 V, Radial Can - SMD, 0.022 ohm
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • SVHC: No SVHC (07-Nov-2024)
  • Capacitance: 150µF
  • Voltage(DC): 10V
  • Product Range: A765 Series
  • Product Width: 6.6mm
  • Product Height: 5.7mm
  • Product Length: 6.6mm
  • Ripple Current: 2.32A
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C