A765BC107M0JLAE025 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 100 µF, 6.3 V, Radial Can - SMD, 0.025 ohm
Illustrative purposes only
A765BC107M0JLAE025
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 100 µF, 6.3 V, Radial Can - SMD, 0.025 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.025ohm
  • Capacitance: 100µF
  • Series Name: A765
  • Voltage(DC): 6.3V
  • Product Range: A765 Series
  • Product Height: 6mm
  • Ripple Current: 1.7A
  • Product Diameter: 5mm
  • AE Capacitor Case: Radial Can - SMD
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C