A759SZ826M2EAAE150 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 82 µF, 250 V, Radial Leaded, 0.15 ohm
Illustrative purposes only
A759SZ826M2EAAE150
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 82 µF, 250 V, Radial Leaded, 0.15 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.15ohm
  • Capacitance: 82µF
  • Series Name: A759
  • Voltage(DC): 250V
  • Product Range: A759 Series
  • Product Height: 31mm
  • Ripple Current: 3.2A
  • Product Diameter: 18mm
  • AE Capacitor Case: Radial Leaded
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C