A759MY227M1JAAE045 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 220 µF, 63 V, 0.045 ohm, 2000 hours @ 125°C, ± 20%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
A759MY227M1JAAE045
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 220 µF, 63 V, 0.045 ohm, 2000 hours @ 125°C, ± 20%
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.045ohm
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Capacitance: 220µF
  • Voltage(DC): 63V
  • Product Range: A759 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 20mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 3.6A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C