A759MS566M1KAAE045 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 56 µF, 80 V, Radial Leaded, 0.045 ohm
Illustrative purposes only
A759MS566M1KAAE045
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 56 µF, 80 V, Radial Leaded, 0.045 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.045ohm
  • Capacitance: 56µF
  • Series Name: A759
  • Voltage(DC): 80V
  • Product Range: A759 Series
  • Product Height: 12mm
  • Ripple Current: 2.63A
  • Product Diameter: 10mm
  • AE Capacitor Case: Radial Leaded
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C