A759MS186M2CAAE090 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 18 µF, 160 V, Radial Leaded, 0.09 ohm
Illustrative purposes only
A759MS186M2CAAE090
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 18 µF, 160 V, Radial Leaded, 0.09 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:18µF; Voltage Rating:160V; AE Capacitor Case:Radial Leaded; Product Range:A759 Series; ESR:0.09ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating
  • ESR: 0.09ohm
  • SVHC: No SVHC (07-Nov-2024)
  • Capacitance: 18µF
  • Voltage(DC): 160V
  • Product Range: A759 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 1.944A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C