A759MS157M1VEAE030 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 35 V, Radial Leaded, 0.03 ohm
Illustrative purposes only
A759MS157M1VEAE030
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 35 V, Radial Leaded, 0.03 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:150µF; Voltage Rating:35V; AE Capacitor Case:Radial Leaded; Product Range:A759 Series; ESR:0.03ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Tempe
  • ESR: 0.03ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 150µF
  • Voltage(DC): 35V
  • Product Range: A759 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 4.63A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C