A759KS476M1JAAE068. — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 47 µF, 63 V, Radial Leaded, 0.068 ohm
Illustrative purposes only
A759KS476M1JAAE068.
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 47 µF, 63 V, Radial Leaded, 0.068 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:47µF; Voltage(DC):63V; Capacitor Case / Package:Radial Leaded; ESR:0.068ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 125°C; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Mounting:Thr
  • ESR: 0.068ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 47µF
  • Voltage(DC): 63V
  • Product Range: A759 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 1.63A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C