A759KS475M2EAAE496 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 4.7 µF, 250 V, Radial Leaded, 0.496 ohm
Illustrative purposes only
A759KS475M2EAAE496
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 4.7 µF, 250 V, Radial Leaded, 0.496 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:4.7µF; Voltage Rating:250V; AE Capacitor Case:Radial Leaded; Product Range:A759 Series; ESR:0.496ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operati
  • ESR: 0.496ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 4.7µF
  • Voltage(DC): 250V
  • Product Range: A759 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 650mA
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C