A758KK827M0EAAE015 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 820 µF, 2.5 V, Radial Leaded, 0.015 ohm
Illustrative purposes only
A758KK827M0EAAE015
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 820 µF, 2.5 V, Radial Leaded, 0.015 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:820µF; Voltage Rating:2.5V; AE Capacitor Case:Radial Leaded; Product Range:A758 Series; ESR:0.015ohm; Lifetime @ Temperature:5000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operati
  • ESR: 0.015ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 820µF
  • Voltage(DC): 2.5V
  • Product Range: A758 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 8mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 4.1A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C