A758KK227M1CAAE014 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 220 µF, 16 VDC, 0.014 ohm, 5000 hours @ 105°C, ± 20%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
A758KK227M1CAAE014
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 220 µF, 16 VDC, 0.014 ohm, 5000 hours @ 105°C, ± 20%
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.014ohm
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Capacitance: 220µF
  • Voltage(DC): 16VDC
  • Product Range: A758 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 8mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 4.8A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C