A758BG106M1EDAE070 — CAP, 10UF, 25V, ALU POLYMER, TH
Illustrative purposes only
A758BG106M1EDAE070
CAP, 10UF, 25V, ALU POLYMER, TH
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.07ohm
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 25V
  • Product Range: A758 Series
  • Product Height: 7mm
  • Ripple Current: 750mA
  • Product Diameter: 5mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105?C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C