A755KS277M1AAAE015 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 270 µF, 10 V, Radial Leaded, 0.015 ohm
Illustrative purposes only
A755KS277M1AAAE015
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 270 µF, 10 V, Radial Leaded, 0.015 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.015ohm
  • Capacitance: 270µF
  • Series Name: A755
  • Voltage(DC): 10V
  • Product Range: A755 Series
  • Product Height: 12mm
  • Product Diameter: 8mm
  • AE Capacitor Case: Radial Leaded
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C