A755KS128M0GAAE014 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1200 µF, 4 V, Radial Leaded, 0.014 ohm
Illustrative purposes only
A755KS128M0GAAE014
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1200 µF, 4 V, Radial Leaded, 0.014 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:1200µF; Voltage Rating:4V; AE Capacitor Case:Radial Leaded; Product Range:A755 Series; ESR:0.014ohm; Lifetime @ Temperature:5000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating
  • ESR: 0.014ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 1200µF
  • Voltage(DC): 4V
  • Product Range: A755 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 4.9A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C