A750MS108M1AAAE013 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 10 V, Radial Leaded, 0.013 ohm
Illustrative purposes only
A750MS108M1AAAE013
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 10 V, Radial Leaded, 0.013 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:1000µF; Voltage Rating:10V; AE Capacitor Case:Radial Leaded; Product Range:A750 Series; ESR:0.013ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operati
  • ESR: 0.013ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 1000µF
  • Voltage(DC): 10V
  • Product Range: A750 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 4.5A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C