A750KS477M1CDAE013 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 470 µF, 16 V, 0.013 ohm, 2000 hours @ 105°C, ± 20%
Illustrative purposes only
A750KS477M1CDAE013
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 470 µF, 16 V, 0.013 ohm, 2000 hours @ 105°C, ± 20%
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.013ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 470µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: A750 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 4.1A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C