A750KS227M1EEAE015 — CAP, 220UF, 25V, ALU POLYMER, TH
Illustrative purposes only
A750KS227M1EEAE015
CAP, 220UF, 25V, ALU POLYMER, TH
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:220µF; Voltage(DC):25V; Capacitor Case / Package:Radial Can; ESR:0.015ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacit 99AJ6367
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 220µF
  • Voltage(DC): 25V
  • Product Range: A750 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 4.42A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C