A750KK567M1AAAE016 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 560 µF, 10 V, Radial Leaded, 0.016 ohm
Illustrative purposes only
A750KK567M1AAAE016
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 560 µF, 10 V, Radial Leaded, 0.016 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.016ohm
  • Capacitance: 560µF
  • Series Name: A750
  • Voltage(DC): 10V
  • Product Range: A750 Series
  • Product Height: 8mm
  • Ripple Current: 4.1A
  • Product Diameter: 8mm
  • AE Capacitor Case: Radial Leaded
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C