A750BG277M0JAAE020 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 270 µF, 6.3 V, Radial Leaded, 0.02 ohm
Illustrative purposes only
A750BG277M0JAAE020
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 270 µF, 6.3 V, Radial Leaded, 0.02 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:270µF; Voltage Rating:6.3V; AE Capacitor Case:Radial Leaded; Product Range:A750 Series; ESR:0.02ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operatin
  • ESR: 0.02ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 270µF
  • Voltage(DC): 6.3V
  • Product Range: A750 Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 3.1A
  • Product Diameter: 5mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C