A720V567M2R5APE4R5 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 560 µF, 2.5 V, 2917 [7343 Metric], 4500 µohm
Illustrative purposes only
A720V567M2R5APE4R5
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 560 µF, 2.5 V, 2917 [7343 Metric], 4500 µohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 4500µohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 560µF
  • Voltage(DC): 2.5V
  • Product Range: A720 AO-CAP Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Product Height: 1.9mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 9.54A
  • Product Diameter: -
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder Lug
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C