A700X337M004ATE010 — CAPACITOR ALUMINUM ORGANIC 330UF, 4V, 20
Illustrative purposes only
A700X337M004ATE010
CAPACITOR ALUMINUM ORGANIC 330UF, 4V, 20
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.01ohm
  • Capacitance: 330µF
  • Voltage(DC): 4V
  • Product Range: A700 AO-CAP® Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 4.7A
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: L-Lead
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C