A700X187M006ATE010 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, AO-CAP, 180 µF, 6.3 V, 2917 [7343 Metric], 0.01 ohm
Illustrative purposes only
A700X187M006ATE010
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, AO-CAP, 180 µF, 6.3 V, 2917 [7343 Metric], 0.01 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:180µF; Voltage Rating:6.3V; AE Capacitor Case:2917 [7343 Metric]; Product Range:A700 AO-CAP® Series; ESR:0.01ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 125°C; Operating Temperature Min:-55
  • ESR: 0.01ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 180µF
  • Voltage(DC): 6.3V
  • Product Range: A700 AO-CAP Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Product Height: -
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 4.7A
  • Product Diameter: -
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: L-Lead
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C