A700W227M002ATE006 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 220 µF, 2 V, 2917 [7343 Metric], 6000 µohm
Illustrative purposes only
A700W227M002ATE006
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 220 µF, 2 V, 2917 [7343 Metric], 6000 µohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 6000µohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 220µF
  • Voltage(DC): 2V
  • Product Range: A700 AO-CAP Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Product Height: -
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 6.9A
  • Product Diameter: -
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: L-Lead
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C