827KXM050M — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 820UF, 50V, 20%, RADIAL
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
827KXM050M
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 820UF, 50V, 20%, RADIAL
  • Manufacturer: ILLINOIS CAPACITOR
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.202ohm
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 820µF
  • Voltage(DC): 50V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: KXM Series
  • Product Height: 35.5mm
  • Ripple Current: 3.96A
  • Product Diameter: 12.5mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C