80RUH82ME11 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 82 µF, 80 V, Radial Leaded, 0.03 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
80RUH82ME11
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 82 µF, 80 V, Radial Leaded, 0.03 ohm
  • Manufacturer: VINATECH
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.03ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 82µF
  • Voltage(DC): 80V
  • Product Range: RUH Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 11.5mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 3.2A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C