80HRK47ME10 — Hybrid Aluminium Electrolytic Capacitor, 47 µF, ± 20%, 80 V, Radial Leaded, 0.036 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
80HRK47ME10
Hybrid Aluminium Electrolytic Capacitor, 47 µF, ± 20%, 80 V, Radial Leaded, 0.036 ohm
  • Manufacturer: VINATECH
  • Product type:
  • ESR: 0.036ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 47µF
  • Voltage(DC): 80V
  • Product Range: HRK Series
  • Product Width: -
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 10.5mm
  • Product Length: -
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 4000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C