80D222P063KB2DE3 — Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 µF, 63 V, -10%, +30%, Snap-In, 2000 hours @ 85°C
Illustrative purposes only
80D222P063KB2DE3
Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 µF, 63 V, -10%, +30%, Snap-In, 2000 hours @ 85°C
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:2200µF; Voltage Rating:63V; Product Range:80D Series; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Capacitance Tolerance:+30%, -10%; C; Available until stocks are exhausted
  • ESR: 54ohm
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 2200µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 63V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: 80D Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 30mm
  • Ripple Current: 3.9A
  • Product Diameter: 30mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: -10%, +30%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C