80D102P200ME2DE3 — CAPACITOR ALUM ELEC 1000UF 200V +30, -10%, SNAP-IN
Illustrative purposes only
80D102P200ME2DE3
CAPACITOR ALUM ELEC 1000UF 200V +30, -10%, SNAP-IN
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 144ohm
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 1000µF
  • Voltage(DC): 200V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: 80D Series
  • Product Height: 50mm
  • Ripple Current: 6.6A
  • Product Diameter: 35mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: -10%, +30%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C