5.0SMDJ60A-Q — TVS Diode, 5.0SMDJ-Q Series, Unidirectional, 60 V, 125.8 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
Illustrative purposes only
5.0SMDJ60A-Q
TVS Diode, 5.0SMDJ-Q Series, Unidirectional, 60 V, 125.8 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Unidirectional
  • Product Range: 5.0SMDJ-Q Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-214AB (SMC)
  • Clamping Voltage Max: 125.8V
  • Reverse Standoff Voltage: 60V
  • Maximum Breakdown Voltage: 73.7V
  • Minimum Breakdown Voltage: 66.7V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 5kW