5.0SMDJ28A-R — TVS Diode, 5.0SMDJ Series, Unidirectional, 28 V, 59 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
Illustrative purposes only
5.0SMDJ28A-R
TVS Diode, 5.0SMDJ Series, Unidirectional, 28 V, 59 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Unidirectional
  • Product Range: 5.0SMDJ Series
  • Diode Case Style: DO-214AB (SMC)
  • Clamping Voltage Max: 59V
  • Reverse Standoff Voltage: 28V
  • Maximum Breakdown Voltage: 34.4V
  • Minimum Breakdown Voltage: 31.1V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 5kW